Taxol-lek antynowotworowy wyrabiany z taksyny
Taxol zaczęto wytwarzać z kory cisa zachodniego (pacyficznego) Taxus brevifolia w latach sześćdziesiątych. Od tego
czasu używanie go jako leku antynowotworowego rozpowszechniło się. Specyfik ten jest obecnie używany w szerokim zakresie chorób, nie tylko przeciw różnym odmianom raka. Cis zachodni i taxol jest znaczącym przykładem niepoznanych dotąd wartości lasu.
W 1966 Monroe Wall, chemik z Północnej Karoliny, uznał taxol z wyciągu z kory cisa zachodniego jako znakomity związek mający własności przeciw-rakowe.
Do 1971 Wall opisał molekularną strukturę taxolu i stwierdził że do tej pory nie widział tak obiecujących własności komórek które można by użyć przeciw nowotworom. Bez wsparcia Narodowego Instytutu do Spraw Chorób Raka ( National Cancer Institute ), Wall porzucił badania bez opatentowania taxolu.
W 1977 rezultaty badań Wall'a zostały potwierdzone i do roku 1979
zespół farmaceutów z Nowego Yorku opracował zasadę działania, a publikacja została zauważona przez Narodowy Instytut do Spraw Chorób Raka.
Próby na ludziach trwały od roku 1983 do 1989. Pojawiło się kilka przypadków śmierci spowodowanymi nieprzewidzianymi reakcjami alergicznymi, lecz pojawiła się również wielka nadzieja dla wcześniej nie wyleczalnych kobiet chorych na raka jajników. To doprowadziło Narodowy Instytut do Spraw Chorób Raka do podpisania kontraktu z Bristol Myers-Squibb, farmaceutyczną firmą mającą siedzibę w Stanach, na kliniczny rozwój badań nad taxolem.
Od 1989, taxol jest przedmiotem intesywnych badań. Nowe rezultaty zostały oznajmione już po tygodniu. Badania zostały przeprowadzone przeciw takim rodzajom raka jak rak: janików, piersi, jelit, płuc, oraz Alzheimer, jako pomoc w wieńcowych i sercowych oraz jako czynnik antywirusowy. Koncentrat z cisa został zauważony również w medycynie ziołowej. Jednak użycie cisa w jakielkolwiek formie dla potrzeb medycznych lub zdrowotnych nie powinno odbywać się bez fachowej rady oraz pomocy.
Trwają badania nad wynalezieniem alternatywy dla taxolu. Taxol został już syntetycznie uzyskany, a także pół-syntetycznie przy wykorzystaniu igieł oraz gałęzi z innych gatunków cisa zasadzonych sztucznie. To ma zredukować wykorzystywanie naturalnych stanowisk cisa zachodniego (z 200 letniego drzewa o średnicy około 25 cm produkuje się 1/5 grama taxolu a dawka lecznicza to 2 gramy), lecz jego kora jest nadal używana.
Amerykańscy naukowcy zniszczyli już tysiące egzemplarzy cisa zachodniego, obecnie cis angielski (pospolity) stał się obiektem badań.
Żródło - www.pfc.forestry.ca/ecology/yew/taxol_e.html.
W chwili obecnej firma Agropharm produkuje taxol, przy wykorzystaniu igieł cisa pospolitego, z wcześniej posadzonych drzewek - Agropharm.com.pl
Artykuł pt. "Mamy towary, które już stają się przebojami na unijnym rynku. Choćby naturalne leki i leczniczą żywność" -
polityka.onet.pl
Grzegorz Żmudzki
|
|