Zapraszamy do Gzina na warsztaty przyrodnicze, które odbędą się na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Podczas warsztatów zostanie przekazana wiedza dotycząca czynnej ochrony przyrody w Dolinie Dolnej Wisły i technik obserwacji zjawisk zachodzących w przyrodzie. Warsztaty umożliwią poznanie różnorodności biologicznej oraz istoty ochrony i funkcjonowania przyrody na terenie ZPKChiN. Uczestnicy zobaczą ciekawe obiekty i miejsca o wysokich walorach naukowych, przyrodniczych i krajobrazowych.
Warsztaty skierowane są do nauczycieli wszystkich szczebli nauczania, przedstawicieli organizacji pozarządowych, pracowników lasów państwowych, biur turystycznych, krajoznawców, miłośników ochrony przyrody oraz pozostałych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego chcących poznać zagadnienia różnorodności biologicznej i ochrony przyrody na terenach chronionych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy trwają do 28 września 2015 r. do godziny 10.00. Rejestracja wyłącznie za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego.
10.00 rozpoczęcie warsztatów (BLOK 1)
Komunikacja społeczna, ćwiczenie umiejętności komunikacji w grupie oraz umiejętności związanych z przekazywaniem nabytej wiedzy innym osobom. Poznanie technik dobrego porozumiewania się, rozwijanie uczciwej i otwartej komunikacji, poznanie zasad argumentacji perswazyjnej, doskonalenie umiejętności dbania o własne interesy w harmonii z otoczeniem, kształcenie partnerskiej postawy wobec rozmówców.
11.30 przerwa z poczęstunkiem
12.00 zajęcia teoretyczne (BLOK 2)
Formy ochrony przyrody w Polsce, formy ochrony przyrody występujące na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego (ZPKChiN), cele ich ochrony, czynne i bierne metody ochrony w powiązaniu z funkcjonowaniem omawianych ekosystemów. Walory przyrodnicze i krajobrazowe na terenie ZPKChiN. Zagrożenia spadku bioróżnorodności oraz degradacji siedlisk przyrodniczych występujących na terenie ZPKChiN. Działania zrównoważonego rozwoju, inwestycje na terenach chronionych lub w ich sąsiedztwie, wariantowanie inwestycji, OOŚ, kompensacja przyrodnicza.
13.30 przerwa z obiadem
14.30 sesja terenowa - wyjazd busem (BLOK 3)
19.00 powrót busem do miejsca zakwaterowania - kolacja i nocleg
08.00 śniadanie
09.00 warsztaty terenowe (BLOK 4)
Objazd busem połączony z pieszą i/lub rowerową wędrówką po przyrodniczych zakątkach Doliny Dolnej Wisły (Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego):
Przerwa i obiad w Gospodarstwie Agroturystycznym Chomiczówka w Topolnie
18.00 powrót do miejsca zakwaterowania - zakończenie warsztatów.